wtorek, 20 grudnia 2011

#18 Bytom, Poland


To co dziś trafiło do mojej skrzynki zatkało mnie na co najmniej 30 minut, a szczęka opadła mi tak, że do teraz trzymam ją przy ziemi.
Piękna widokówka przedstawiająca BYTOM.
Mało tego - to moje rodzinne miasto i jedno z najpiękniejszych śląskich miast, które wówczas znajdowały się w granicach Niemiec. Prężna gospodarka, pierwsza w Polsce elektryczna linia tramwajowa. Przepych i bogactwo, a zarazem piękno. Nietuzinkowa secesyjna architektura, którą dziś możemy podziwiać w opłakanym stanie. Po setkach lat świetności i genialności tego miasta dziś Bytom to RUINA. Kompletna rozpierducha. Patologia, gigantyczne bezrobocie, walące się kamienice i wszędobylny syf. Patrzac na takie zdjęcia łezka w oku się kręci.
Postaram się porównać nieco te fotografie z dzisiejszym widokiem tych miejsc.
Od lewej w górnym rzędzie:
  • Kaiser Franz-Joseph Platz, dzisiejszy Plac T. Kościuszki - Niegdyś zabudowany pięknymi kamieniczkami jakie widać na starej fotografii. Dziś po kamienicach nie ma śladu, za to w miejscu tym 'dumnie' wznosi GIGANTYCZNE Centrum Handlowym AGORA  Plac w tym miejscu dziś wygląda mniejwięcej TAK.
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Dawne gimnazjum. Piękny budynek w stylu neogotyckim. Dziś niewiele się zmieniła, a wygląda mniejwięcej TAK
  • w dolnym rzedzie po lewej Kaiser Platz czyli Plac Gen Sikorskiego. Pełni dziś funkcję dworca tramwajowego. Jedynego w Polsce notabene. Dziś szary i betonowy 
  • i po prawej w dolnym rzędzie Denkmal Friedrich des Großen czyli Pomnik Fryderyka II Wielkiego też na pl. Sikorskiego. Na jego miejscu stoi dziś mała fontanna widoczna na TYM zdjęciu w lewym dolnym rogu. 
Dodam tyle, że kartka przyszła z Włoch od nie wiadomo kogo. Nie zapisana w kopercie i ochronnej folii.
Jak znalazła się we Włoszech i jak trafiła do mnie pozostanie WIELKA niespodzianką - najlepszą jaka mogła mnie spotkać w moim hobby.
Tajemniczy nadawco 
Grazie mille 

1 komentarz:

  1. Znam Bytom tylko z pocztówek i nie przyciagają zbytnio uwagi. Aż wstyd,że nie znam własnego województwa (oops!), Ale ta kartka jest rzeczywiście piękna.

    OdpowiedzUsuń